Balayına Çıkmadan Önce

Balayına Çıkmadan Önce

 

 

 balayı tatili ne çıkmadan önce dikkate almanız gereken önlemli başlıkları sizin için araştırdık ! balayı tatili planlama etaplarını , resmi belgeler (nufus cüzdanı pasport vs.), yolculuk  ve konaklama hakkında... Çok  rastlanan problemler: „

Gidilecek Yerler veya mekan  yakın veya  uzak olsun, programınızı veya rezervasyonunuzu  en az 6 ay önceden yapmaya  başlayın.

Tatil gününüz belli olur olmaz sizin adınıza dilediğiniz programı hazırlayabilecek bir tur şirketi ( acenta ) ile anlaşın. Aecnta anlaşırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini tespit ederek sizin için en doğru turizmi de aramaya başlayın.

Acentaya nasıl bir tatil istediğinizi net bir biçimde bildirin. Tatiliniz için önemli olan deniz mi, kültür mü, eğlence mi? Modern bir il mi görmek istersiniz yoksa tarihi eserler ile dolu doğa veya tarih mi?

Otelden beklentilerinizi acentaya mutlaka belirtin. Her bölgede oteller farklı niteliklere sahiptir. Misal  Uzakdoğu’da hotel odaları rahat ve genişken Avrupa otellerinin odaları genellikle eski tarihli ve küçüktür. Kalmak istediğinz  otelin modernize mi yoksa tarihsel tipte bir tarzı olması mı istediğinizi mutlaka söyleyiniz.

 

Konaklama oteli, kullanılacak ulaşım  belirlendikten olduktan sonra acenta ile satın almakta olduğunuz servisleri kontrol edin ve yanlış anlaşılmalardan kaçınmak için bunu yazılı hale getirin. 

Gideceğiniz bölgelerde gezilecek  yerler, haritalar, müze/saray,yeraltı şehirleri açılış ve kapanış saatleri, restoran- cafe adresleri, acil durumlarda kullanılacak telefon numaraları gibi bilgileri öğrenin. Acenta, internet ve seyahat kitapları bu konuda yardım alabilirsiniz.

Tatilinizden  bir hafta önce ulaşım biletlerini, otel giriş belgelerini , gerekli telefon numaraları, pasaport, vize,nufus cüzdanı gibi tüm dökümanları son kez kontrol edin.


Gideceğiniz bölgenin  hava durumu hakkında bilgi edinin.


ÇANTALARINIZA ; üzerinde adlarınızı ve iletişim bilgileriniz bulunduğu bir etiket olmalı. Etikette kendi telefon numaranız ve seyahate katılmayan ancak size ulaşabilecek birinin telefon numarasını yazın.

Balayından muhteşem fotoğraflarla dönebilmek için öncelikle çantanızı hazırlarken fotoğraf makinanızı, kameranızı, şarj aletlerinizi, yedek hafıza kartlarını unutmamanızı öneririz. 


Otele varır varmaz, otel kasasına pasaportunuzu ve değerli eşyalarınızı koyun. Gezileriniz sırasında pasaportlarınızın asıllarına ihtiyacınız olmayacak.Kapadokya Yazıları


Kapadokya Balon Turları


Kapadokya Balayı Fırsatları


Kapadokya Turlarında Sizler Çekilmiş Fotoğraflar