BALAYI OTELLERI HAKKINDA BILGI

BALAYI OTELLERI HAKKINDA BILGI

 

 

Kapadokya (antik zamanlarda katpatuka)  isminin kelime anlami güzel atlar ülkesi . persler zamanindan kalma ve persçe  bir isim olan katpatuka zamanla  kapadokya halini almiştir .

hititler asurlular  roma bizans selçuklu osmanli  gibi sayisiz medeniyete  ev sahipliği yapmiş olan kapadokya hristiyanliğin ve özellikle de ortodoks mezhebinin gelişimi  açisindan da çok büyük bir öneme sahiptir zira  ilk yillarinda roma imparatorluğu tarafindan  yasaklanan hristiyanlik  kapadokyanin yer alti şehirlerinde ve ulaşilmasi zor vadilerinde yaşama şansi bulbilmiş idi.

kapadokya yi eşsiz kilan özellikleri saymakla bitiremeyiz  hiçbiryerde görülemeyecek doğal yapisi, peribacalari, yer alti şehirleri, vadileri,tarihsel önemi,antik şehirleri,kiliseleri,manastirlari,kervansaraylari bunlardan sadece birkaç tanesi . en önemlisi ise insana huzur veren mistik ve gizemli atmosferi.

tarihteki kapadokya günümüzden çok daha geniş bir alani içermekte adana dan samsuna kadar uzanmaktadir günümüz de ise kapadokya kayseri, nevşehir,aksaray ve niğde il sinirlari içerisinde kalan bir bölgeyi tarif etmektedir. bu bölge içerisinde yer alan urgup,göreme,uçhisar,ihlara vadisi,güzelyurt,mustafapaşa,avanos,soğanli vadisi,zelve kapadokya nin en önemli  ve en çok ziyaretçi alan merkezlerindendir.

 

kapadokya otelleri   denildiği zaman ilk başta akla gelen kapadokya nin mağara otelleri ve kapadokya konak otelleri dir. kapadokya ya o eşsiz  tarihi dokuyu mistik atmosferi yaşamak için gidiliyorsa elbetteki kapadokya nin mağara otellerin de veya kapadokya butik otellerinde kalmak gerekir. çoğu zaman kapadokya mağara otel, kapadokya butik otel, kapadokya taş otel, kapadokya konak otel, kapadokya cave otel kavramlari karişmakta ve bölgeyi çok iyi bilmeyen ziyaretçiler yanliş bilgi ile yaptiklari rezervasyonlar sonucu hayal kirikliğina uğramaktadirlar. burada kapadokya da ki tüm otel türlerini sizlere detayli olarak açiklayarak özelliklerini ve farkliliklarini siralayacağiz

kapadokya butik oteller:  kapadokya da yer alan taş oteller, konak oteller, mağara oteller in çoğunluğu butik otel tarzindadir . fakat butik otel olarak adlandirilmasi otelin illaki tarihi konak veya mağara otel olduğu anlamina da gelmez . kapadokya taşi ile sonadan yapilmiş küçük bir otel de butik olarak adlandirilabilir.

kapadokya taş oteller:  kapadokya taş oteller denildiğinde ilk akla gelen tarihi taş konaklardir. fakat tüm taş oteller tarihi olmayabilir hatta azinsanamayacak bir kismi sonradan kapadokya taşi ile yapilmiş otellerdir. tercihiniz mutlaka bir tarihi taş otel de kalmak ise özellikle tarihi olup olmadiği ve yaşi ile ilgili sorular sorunuz.

kapadokya mağara oteller:  kapadokya nin en çok ilgi çeken otellerinden olan mağara otellerin bir kismi yüzlerce yil önce kazilan mağara odalardan oluşmakta iken bir kismi ise sonradan açilan mağara odalardan oluşmaktadir. kapadokya mağara otel olarak adlandirilmasi otelin tarihi olduğu anlamina gelmez bu nedenle rezervasyon yaptirmadan önce otelin tarihi olup olmadiği konusunda emin olunmasi gerekir.

kapadokya konak oteller: kapadokya nin tarihi konaklarinda konaklamak kemer ve taş mimarinin içerisinde zamanda yolculuk etmek çoğu kapadokya ziyaretçisinin tercihi olmuştur.  kapadokya nin konak otellerinin pekçoğu tarihi konaklar olmakla birlikte sonradan yapilan konaklar da vardir.

kapadokya cave oteller: kapadokya mağara oteller ile ayni anlama gelmekte ve ayni özellikleri taşimaktadirlar zaten mağara nin ingilizce karşiliği olan cave ile tanimlanmaktadir.

kapadokya nin karakteristik özelliğini barindiran otel tanimlamalarini ve özelliklerini yazdiktan sonra kapadokya otelleri ile ilgili önerilerimizi ve dikkat edilmesi gereken konulari paylaşmak istiyoruz.

kapadokya ya bir gezi planliyorsaniz bizim önerimiz mutlaka kemer ya da mağara odalar içeren bir otel seçmeniz yönündedir. zira beto oteller de yeterince kaldiniz ve ziyaret ettiğiniz hemen heryerde bu beton otellerle zaten karşilaşacaksiniz. kapadokya da ki kemer mimari ve taş oteller sanildiği gibi her zaman pahali değiller ve her bütçeye uygun kemer ve mağara otel bulunabilir. burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus eğer gerçekten tarihi özelliği olsun istiyorsaniz kalacağiniz oteli araştirmaniz en azindan telefonla  konağin tarihi olup olmadiğini sormanizdir ama tarihi olmasi beni ilgilendirmiyor benzer bir mimari olsun taş kemer olsun diyorsaniz da sorun yok. ayrica astim veya kapali yerde kalma vb gibi sorunlariniz varsa mağara otel yerine kemer bir oda seçmeniz daha uygun olabilir.

kapadokya nin mağara ve taş konak otellerinin en önemli özelliklerinden birisi de yazin doğal bir serinliğe kişin ise doğal bir sicakliğa sahip olmalaridir. kalin taş duvarlar ve mağara özelliği doğal ve eşsiz bir yalitim sağlamaktadir. yazin kapadokya nin konaklarin da klima en son ihtiyaciniz olacak şeydir . mağara odalarin çoğunda cep telefonu bile çekmeyecektir bu durum bazilari için istenen bir şey iken cep telefonunu açik tutmak zorunda kalanlar için sikintili olacaktir ama teknolojinin hepimizi delirttiği zamanimizda  teknolojiden uzak bikaç gün geçirmek de büyük bir firsat olabilir.

kapadokya otelleri  ve kapadokya turlari hakkinda daha fazla bilgi almak ve unutulmaz bir kapadokya gezisi planlamak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. kapadokya ya ulaşiminiz dan tutun da kapadokya da gezilecek yerler , kapadokya lezzet duraklari vb gibi kapadokya ile ilgili her konuda ücretsiz desteğimizi vermeye haziriz.

 Kapadokya Yazıları


Kapadokya Balon Turları

kapadokya balaon turu

Kapadokya Balayı Fırsatları


Kapadokya Fotoğrafları