KAPADOKYA NIN TEK YER ALTI KERVANSARAYI GAZİEMİR YER ALTI ŞEHRİ VE KERVANSARAYI

KAPADOKYA NIN TEK YER ALTI KERVANSARAYI GAZİEMİR YER ALTI ŞEHRİ VE KERVANSARAYI

 

 

  1. KAPADOKYA NIN TEK YER ALTI KERVANSARAYI GAZİEMİR YER ALTI ŞEHRİ VE KERVANSARAYI

 

Gaziemir yer altı şehri ve yer altı kervansarayı yaklaşık 7 yıl önce keşfedildi ve turizme kazandırıldı. Gaziemir köyü içerisinde bulunan yer altı şehri ve yer altı kervansarayı nın temizlenmesi ve turizme kazandırılmasın da Gaziemir köylülerinin , Güzelyurt kaymakamlığının , Aksaray Müze Müdürlüğü nün işbirliği ile gerçekleşmiştir.

Kapadokya da onlarca yer altı şehri ve onlarca da kervansaray bulunmaktadır. Fakat Gaziemiri diğerlerinden farklı kılan özelliği ise hem yer altı şehri hemde kervansaray özelliklerinin ikisinide aynı anda barındırıyor olması ve  daha da önemlisi ise Kapadokya nın ve muhtemelen de Dünyanın tek yer altı Kervansaray ı olma özelliğine sahip olmasıdır.

Hititlere kadar uzanan bir geçmişe sahip olan Gaziemir yer altı şehri ve yer altı kervansarayı en yoğun olarak Bizans döneminde kullanılmıştır. Yer altı şehrinin girişindeki hitit tarzı taş bindirme tekniği ile yapılmış geçit Boğazkale den sonra türünün ikinci örneği sayılmaktadır. Selçuklu döneminde de kullanılan yer altı kervansaray ı binlerce yıl boyunca deve kervanlarına ev sahipliği yapmış ve günümüze kadar gelebilmiştir.

Yer altı şehri ve kervansarayın geniş bir agorası bulunmakta ve bu agora dan yer altı mekanlarına girişler sağlanmaktadır. Özellikle develerin barındığı mekan görkemli sütunlarla yerebatan sarayını andırmaktadır.

İki adet kilise bulunan yer altı kervansarayında bir de büyük şarap fabrikası yer almaktadır. Şarab fabrikasının hemen önünde ise yeraltına yapılmış ve yüzlerce litre şarap alma kapasitesine sahip bir yer altı küpü bulunmaktadır. Kervanlardaki  yolcuların konaklayacağı alanların yanısıra yer altı geçitleri ile sağlanan saklanma mekanları da yer altı şehrine ayrı bir gizem katmaktadır.

Gaziemir yer altı kervansarayı Ihlara vadisi ve Derinkuyu arasındaki ana yola 1 km mesafede bulunmaktadır. Kapadokya nın en güzel yerlerinden birisi olan Güzelyurt a olan mesafesi ise sadece 14 km dir. Nevşehir e 55 km Aksaray a ise 40 km mesafede olan Gaziemir, Güzelyurt ilçe sınırları içerisinde yer almaktadır.

Kapadokya ziyaretçilerinin oldukça fazla ilgisini çeken ve her yıl binlerce ziyaretçiye sahip olan Gaziemir yer altı şehri ve yer altı  kervansarayı History Channel tarafından da büyük ilgi görmüş ve History Channel ın yer altı yaşamları isimli belgesel serisin de de  yer almıştır.

Gaziemir yer altı şehri ve Gaziemir yer altı kervansarayı görkemli güzelliğini kapadokya ziyaretçileri ile paylaşmak için nerdeyse sabırsızlıkla beklemektedir. Kapadokya nın en güzel bölgelerinden olan Güzelyurt ve Ihlara Vadisi kısmına geçerken Gaziemir yer altı şehri ve kervansarayını da gezi programınıza almanız son derece yerinde olacaktır.

Kapadokya nın uzman seyahat acentası Lanora Turizm kapadokya tur programlarına  Gaziemir yer altı kervansarayını katarak kapadokya gezilerine büyük bir anlam katmıştır. Kapadokya nın bilindik mekanlarının dışında daha pekçok yeni keşiflerin kapadokya ziyaretçilerine sunulması son derece isabetli bir karardır.

 Kapadokya Yazıları


Kapadokya Balon Turları

kapadokya balaon turu

Kapadokya Balayı Fırsatları


Kapadokya Fotoğrafları