PERİLER DİYARI KAPADOKYA YI KEŞFE HAZIRMISINIZ

PERİLER DİYARI KAPADOKYA YI KEŞFE HAZIRMISINIZ

 

 

KAPADOKYA NIN TARİHİ GEÇMİŞİ  ve KAPADOKYA HAKKINDA ÖNEMLİ BİLGİLER

 

Kapadokya ; namı diğer güzel atlar ülkesi veya periler diyarı sadece doğanın yeryüzündeki en eşsiz güzelliklerine sahip olmakla kalmamış aynı zamanda binlerce yıl boyunca antik uygarlıkların bizlere miras bıraktığı muhteşem eserlerle de bezenerek Dünya nın en önemli doğal ve kültürel miraslarından biri olarak her yıl milyonlarca ziyaretçinin uğrak yeri olmuştur.

Peri bacaları, içinden ırmaklar akan vadileri,volkanik oluşumları, görkemli dağları, krater gölleri vb daha pekçok doğal güzellikleri ile Kapadokya gerçekten sadece ülkemiz için değil tüm Dünya için eşsiz ve tek .

Binlerce yıllık kadim uygarlıkların Kapadokya yı seçmesi de elbette tesadüf  değil . Kapadokya nın büyüsü onları da etkilemiş olmalıdır. Anadolunun ilk köylerinden birisi olan Aşıklı höyük aynı zamanda Dünya da ilk beyin ameliyatının yapıldığı yerdir. Hatti , Hitit, Asur , Roma, Bizans , Selçuklu , Osmanlı ve daha pekçok Kadim uygarlığın Kapadokya ya bıraktığı muhteşem eserler bugün Kapadokya ziyaretçileri tarafından büyük beğeni ile ziyaret edilmektedir.

Ayrıca özellikle ortodoks hristiyanlık içinde çok önemli bir yere sahip olan kapadokya da yüzlerce manastır ve kilise bulunmakta olup kapadokya nın üç babası olarak bilinen aziz gregorius, aziz basilius ve aziz gregory ortodoks mezhebinin kurucuları arasında sayılmaktadırlar.

kapadokya nerede DİR

Tarihteki Kapadokya , Kapadokya Krallığının sınırları olarak kuzeyde  Karadeniz e  güneyde Toroslar a , Doğuda fırat a kadar uzanmaktadır.

Günümüzdeki turistik kapadokya ise Nevşehir, Aksaray, Niğde, Kayseri ve Kırşehir il sınırları içerisinde kalan bir alanı kapsamaktadır.

KAPADOKYA DA GEZİLMESİ GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER

Kapadokya da görülmesi gereken o kadar çok doğal ve tarihi güzellik var ki bunları saymakla bitiremeyiz. Klasik kapadokya turları nda bu yerlerin pek azı gezilebilmektedir.

Kapadokya ya defalarca da gelinse keşfedilmeye hazır yeni yerler mutlaka bulunacaktır. Kapadokya yı tamamen keşfe niyetliyseniz eğer uzunca bir süre Kapadokya nın misafiri olmanız gerekecektir fakat zamanım kısıtlı diyorsanız eğer en azından 3-4 gününüzü Kapadokya için ayırmalısınız.

Bununla birlikte Kapadokya da gezilmesi görülmesi gereken yerleri sıralayacak olursak

-      Göreme açık hava müzesi

-      Uçhisar kalesi

-      Paşabağları

-      Güvercinlik vadisi

-      Ürgüp

-      Asmalı konak

-      Avanos çanak çömlek atölyeleri

-      Çavuşin

-      Hayal vadisi

-      Mustafapaşa sinasos

-      Derinkuyu yer altı şehri

-      Kaymaklı yer altı şehri

-      Ortahisar

-      Zelve

-      Ihlara vadisi

-      Selime katedrali

-      Aşıklı höyük

-      Gaziemir yer altı şehri ve yer altı kervansarayı

-      Narlıgöl krater gölü

-      Saratlı yer altı şehri

-      Sofular vadisi

-      Manastır vadisi

-      Aziz gregorius kilisesi

-      Yüksek kilise

-      Nora antik şehri

-      Ilısu roma hamamı

-      Sultanhanı

-      Tepesidelik han

-      Alayhan

-      Güzelyurt Gelveri

-      Gümüşler manastırı

-      Tyana roma havuzu

-      Kemerhisar su kemerleri

-      Göllüdağ

-      Soğanlı vadisi

-       

KAPADOKYA HANGİ AYDA GÜZELDİR HANGİ MEVSİMDE GİDİLİR

 

Kapadokya her mevsim başka güzeldir . Yılın her ayı Kapadokya ya gidilir ve büyük bir keyifle gezilebilir. Kapadokya ziyaretçilerinin en çok tercih ettikleri aylar Nisan,Mayıs, Haziran, Temmuz , Ağustos, Eylül , Ekim, Kasım ayları olmakla birlikte Kapadokya kışın beyaz örtü içerisinde de farklı bir güzelliğe sahiptir.

İlkbahar, Sonbahar ve Kış aylarında Kapadokya ya giderken yanınızda kışlık kıyafetlerinizden bulundurmanız gerekecektir. Gündüz olmasa da akşamları serin olacaktır.

KAPADOKYA YA NASIL GİDİLİR KAPADOKYA ULAŞIM BİLGİLERİ

Kapadokya ya Karayolu ve Havayolu ile ulaşım imkanları zengindir.

Karayolu ile Kapadokya ulaşmak için İstanbul Ankara tarafından geliyorsanız eğer Ankara dan konya yoluna girmeniz ve Aksaray üzeri Tuzgölünü de ziyaret ederek gelmeniz gerekecektir

Adana tarafından ulaşmak için ise Niğde üzeri veya Aksaray üzeri geliş tercih edilebilir.

İzmir tarafından kapadokya ya gelmek için Konya üzeri Aksaray rotasını takip etmek gerekecektir

Doğu dan Kapadokya ya ulaşmak için ise Kayseri rotasını takip etmek gerekir

Havayolu ile kapadokya ya ulaşmak için 3 seçeneğiniz bulunmaktadır. En uygun seçenek Nevşehir havaalanı dır. Pegasus un ve Thy nin Nevşehir havalimanına uçuşları bulunmaktadır. Kayseri havalimanı ise 2. Seçenektir. Son  olarak ise Konya havalimanı seçeneğidr.

 

KAPADOKYA DA KONAKLAMA VE KAPADOKYA OTELLERİ

Kapadokya da konaklamak için pekçok seçeneğe sahipsiniz , yıldızlı otellerden tutun da butik konaklara pansiyonlara kadar pekçok konaklama seçeneği bulunmaktadır.

Kapadokya ziyaretçilerinin ve özellikle yabancı turistlerin birinci tercihleri Kapadokya nın özgün dokusuna sahip taş kemer veya mağara otellerdir. kapadokya otelleri denildiği vakit akla gelen de zaten Kapadokya konak oteller dir. Kapadokya da ki tarihi konak oteller gerek özgün mimari dokusuyla gerekse taş ve mağara odalarının doğal klima özelliği sayesinde özellikle tercih edelimektedirler.

Kapadokya da taş kemer veya mağara bir otel seçilirken dikkat edilmesi gereken en önemli husus sözkonusu otelin gerçekten tarihi bir konak olup olmadığır. Zira son yıllarda Kapadokya nın özgün konaklarına benzetilerek inşa edilmiş gerçekte beton fakat konak görünümlü pekçok kapadokya oteli bulunmaktadır. Aynı şekilde sonradan oyulan mağaralarla oluşturulmuş mağara oteller de vardır.

Kapadokya butik oteller bakımından büyük bir çeşitliliğe sahip bulunmaktadır. Kapadokya nın butik tarihi konak otelleri kemer ve mağara oda seçenekleri de sunmaktadır.

kapadokya otelleri ile ilgili araştırmalarınız da Kalacağınız konak otelin gerçekten tarihi olup olmadığını sorabilir veya bununla ilgili kısa bir araştırma yapabilirsiniz.

Kapadokya otel tercihiniz içerisinde tarihi konakların taş kemer veya mağara odalarını seçmek Kapadokya ziyaretinize ayrı bir anlam katacaktır zira beton ve yıldızlı otellerde kalma şansına her zaman sahipsiniz .

KAPADOKYA BALAYI SEÇENEKLERİ VE KAPADOKYA BALAYI OTELLERİ

Kapadokya romantizmin başkentidir. Böyle olunca da hayatınızın en romantik anlarını Kapadokya nın büyülü ve romantik atmosferi içerisinde geçirmeniz farkli bir anlam taşıyacaktır.

Kapadokya balayı otelleri çoğunlukla Kapadokya nın tarihi taş kemer ve mağara otelleridir. Kapadokya da balayı tercih eden balayı çiftleri çoğunlukla kemer ve mağara balayı odalarını tercih etmektedirler. Kapadokya nın tarihi konak otellerinde ki romantik cafe bar ve şarap evleri nin romantik ve büyüleyici dokusu da balayı çiftleri için özel anları özel anılara çevirme fırsatı sunacaktır. Kapadokya  yı balayı için tercih eden balayı çiftleri kapadokya nın tarihi dokusuna sahip tarihi konak oteller de konaklama şansı yakalamanın yanısıra aynı zamanda kapadokya turları ile Kapadokya nın güzelliğini de keşfetme fırsatı yakalayabilecektir.

 Kapadokya Yazıları


Kapadokya Balon Turları

kapadokya balaon turu

Kapadokya Balayı Fırsatları


Kapadokya Fotoğrafları